Nizami Ganjavi International Center

Center for Learning, Tolerance, Dialogue & Understanding

Nazim Ibrahimov

2013-10-18 1546
shadow

shadow

Azerbaijani politician, Minister of the State Committee for Affairs on Diaspora, Republic of Azerbaijan. In March 1997, Nazim Ibrahimov was appointed Ambassador of Azerbaijan Republic to Ukraine. From September 1997, he was also the Ambassador to Moldova and Poland, and from February 1999, Ambassador to Belarus. In 2000, he was elected Member to National Assembly of Azerbaijan and was a member to Azerbaijani delegation to Parliamentary Assembly of the Council of Europe until September 2002. On July 5, 2002 he was appointed the Chairman of State Committee on Work with Azerbaijanis Living Abroad. On November 19, 2008 Ibrahimov was appointed the Chairman of State Committee on Work with Diaspora. In 2011 Nazim Ibrahimov received Honorary Doctorate University of Georgia. He's the BoT Member of the NGIC.